کارمندان و کارگران جهان، امروزه بسیار بیشتر از گذشته زمان‌ها را هدر می‌دهند، به شکلی که وقت گذراندن و وقت تلف کردن مشکل بزرگی شده که دامان کل نیروهای کار جهان را گرفته و برای کارفرمایان مشکل ایجاد و به تولید و اقتصاد کشورها، لطمه وارد کرده. هر کدام از کارمندان یا کارگران که زمانی را در طول روز هدر بدهد، بخشی از درآمدهای موسس خود را کاهش خواهد داد. بر طبق یک گزارش تحقیقی، در مقابل هدر رفتن تنها یک دقیقه از وقت هر شاغل آمریکائی در روز، ۲۵۰ میلیون دلار به اقتصاد لطمه می خورد. در یک پرسشنامه غیر قابل پیگری که نام افراد پرسیده نشده بود، تعداد کثیری از کارمندان آمریکائی به حدود ۳ ساعت وقت تلف شده در روز اعتراف کرده اند. اگر این زمان را به صورت متوسط یک ساعت در نظر بگیریم، خسارات تلف شدن وقت شاغلان آمریکائی بالغ بر ۵/۵ بیلیون دلار در سال خواهد شد. اما مسئله بغرنج تر از این حرف ها است، بر اساس آخرین تحقیقات سایت Salary.com امسال حدود ۱۰% از کارمندان اعتراف کرده اند که بیش از نیمی از زمان کاری شان را به مسائل خارج از کار اختصاص می‌دهند. به راستی این افراد نیمی از وقت خود را در محیط کار مشغول چه کاری هستند؟

 به دلیل خسارت سنگین، مدیران آمریکایی دست به تحقیقات وسیعی زدند تا دلایل کم کاری را کشف کنند و پاسخ‌های بسیار عجیبی پیدا کرده اند. طبق یک رشته از تحقیق ها، ۶۴% از کارگران در زمان کاری از اینترنت استفاده شخصی می‌کنند. ۵۰% از آن ها مشغول پیامک بازی وتماس با واتس اپ و اینستاگرام و توئیتر هستند. ۶۰% خرید های آنلاین خود را در محیط کار انجام می دهند. اینها تنها عوامل موثر بر تلف کردن وقت نیست و دلایل دیگری نیز وجود دارد. ۴۲%  از کارمندان در زمان کار از محیط کار خود به اصطلاح جیم می شوند. ۳۲% با دوستان و همکاران خود گفتگو های شخصی می کنند. ۶۷%  کار را تعطیل می کنند تا میان وعده یا غذا بخورند. ۲۴% با همکاران خود پچ پچ می کنند.

این که شما فرد با وجدانی باشید و نخواهید وقت خود را در محیط کار تلف کنید، بسیار تحسین برانگیز است، ولی کسانی که در محیط کار وقت تلف می کنند باید بدانند با تلف کردن زمانی که به کارفرمای خود فروخته اند، خود را در معرض اخراج یا تنزل رتبه و یا عدم رشد مناسب در محیط کار قرار خواهند داد. پس بهتر است با همه عوامل هدر دادن وقت و راهکار های مقبله با آن آشنا شوید و آینده کاری خود را به خطر نیندازید.
۱- عدم ورود به بحث های فرعی

شما به آسانی می توانید در تله بحث های فرعی بیفتید. کافیست یک نفر مطرح کند که کدام تیم بهتر بازی می کند؟ جوک جدید چیست؟ کدام سیاست مدار حرف های بهتری می زند؟ آمار نشان می‌دهد همین نوع صحبت ها دست کم یک ساعت از وقت افراد را به هدر می‌دهد. چاره کار این است که وارد این بحث ها نشوید و از افرادی که شروع کننده اینگونه بحث ها هستند، فاصله بگیرید.

۲- عدم برقراری روابط اجتماعی شخصی در محیط کار

درد دل، شوخی و حرف های دوستانه وقت زیادی را از شما تلف می کند. اینگونه بحث ها را به وقت ناهار و یا خارج از محیط کار موکول کنید.

۳- وارد پچ پچ نشوید و با پچ پچ کنندگان مقابله کنید

وقتی کسانی پچ پچ می کنند به این معنی است که یا حرف های مناسبی نمی زنند یا در جای مناسبی حرف نمی زنند. در محیط کار پچ پچ نکنید و اگر یک یا چند نفر با پچ پچ کردن حواس شما را پرت می کنند و شما را از خلاقیت در کار خود باز می‌دارند، بهتر است به آنها تذکر دوستانه بدهید و یا محل کارکردن خود را تغییر دهید.

۴- عدم استفاده بی موقع از اینترنت

اینترنت مانند مواد مخدر عمل می کند و وقت و ذهن شما را به تدریج نابود می نماید. با خود قرار بگذارید تا زمانی که به اینترنت، آنهم فقط در جهت کارهای اداری نیازی ندارید، از آن فاصله بگیرید.

۵- عدم ارسال ایمیل و یا حضور در سایر شبکه های اجتماعی

غرق شدن در انبوهی از ایمیل‌ها در هر روز، یکی از عوامل اتلاف وقت است. زنگ اخطار رسیدن ایمیل و پیام شبکه های اجتماعی را قطع کنید و به جای مطالعه و پاسخ فوری به هر ایمیل یا پیام، تنها زمان مشخصی از روز را آنهم فقط برای پاسخ به پیام های اداری اختصاص دهید. پیام های شخصی خود را فقط در منزل مطالعه کنید.

۶- عدم حضور در جلسات بی فایده

اگر قرار های جلسه وقت شما را هدر می دهد، فقط در موارد ضروری و پر اهمیت در جلسات شرکت کنید و اگر حضور شما اجباری نیست، رفتن به آن جلسه را از برنامه خود حذف کنید. هنگامی که حضور شما الزامی یا مهم است، سعی کنید در  بحث‌ها شرکت کنید و از اظهار نظر و سوال و پاسخ طفره نروید. حضور در بحث ها می تواند در آینده زمان زیادی را برای شما ذخیره کند، که وقت جلسه می ارزد.

۷- عدم وقت تلف کردن با غذا و میان وعده خوردن و استراحت

هر فردی نیازمند استراحت، خوردن چای و قهوه، صرف ناهار و میان وعده می‌باشد. این اعمال ضروری نباید بهانه ای برای اتلاف وقت باشد. تعداد وعده های چای و قهوه و میان وعده را کاهش دهید و در زمان نهار وقت قانونی را رعایت کنید وحتی کمی از وقت نهار را به کارهای عقب افتاده اختصاص دهید.

رسیدن به تمامی این اهداف، آنهم به سرعت، کمی غیر ممکن به نظر می رسد. اما اگر موارد هدر دهنده زمان را بشناسید، آنها را کاهش دهید یا حذف کنید، خواهید دید که کارها چقدر آسان تر و سریع تر  انجام می شود. در این میان آینده شغلی شما نیز تضمین می شود. نتیجه کار شما همواره زیر نظر مدیران است، شاید مراقبت از وقت پاداشی هم برایتان به همراه بیاورد!

پانویس: این مقاله با فرهنگ آمریکائی نوشته شده. به عنوان کارمند ایرانی باید چند نکته دیگر را در نظر بگیرد. حرف زدن طولانی با موبایل و تلفن، صحبت ها شخصی و خانوادگی پای تلفن، بحث کردن در مورد تیم های فوتبال قرمز و آبی، غیبت کردن، غذا خوردن دسته جمعی و برگزاری ضیافت صبحانه، میان وعده و نهار و مواردی از این قبیل. احتمالاً ساعت کار مفید شاغلان ایرانی به همین دلایل به ۲۸ دقیقه در روز رسیده است.