بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه میشیگان صورت گرفته یک زندگی سالم به چهار عامل مهم بستگی دارد: ۱- عدم استعمال دخانیات. ۲- پایین نگه داشتن وزن. ۳- تغذیه ‌مناسب. ۴- ورزش. جالب است بدانید از بین ۱۵۳/۰۰۰ نفر از کسانی که مورد بررسی قرار گرفته شدند، فقط ۳ درصد هر چهار مورد را رعایت می‌کردند.
اکثر مردم وقتی وارد زندگی بزرگسالی می‌شوند به دلیل مشغله های مختلف دچار عادت های بد و ناسالم می‌شوند. همه ما بارها و بارها تصمیم گرفته‌ایم که روش زندگی خود را تغییر بدهیم ولی به هزار و یک دلیل این تصمیم عملی نشده. ولی باید بدانیم اگر هرگز شروع نکنیم مطمئناً دچار ضرر بزرگی خواهیم شد و بعد ها افسوس خواهیم خوردکه چرا زمان، سلامتی و جوانی خود را نابود کرده ایم ، چیزهائی که هرگز باز نمی گردند.آیا عاقلانه تر نیست با کمی غلبه بر احساس تنبلی، سال های شادتر و سالم‌تری برای خود بسازیم؟
برای شروع یک زندگی سالم و خوب، چند کار مفید که حداکثر ده دقیقه از وقت شما را خواهد گرفت به شما معرفی می کنیم: لبخند بزنید، یک لیوان آب بنوشید، یک سیب بخورید، یک نفس عمیق بکشید، کمی آجیل بخورید، به یکی از کسانی که دوست شان دارید تلفن کنید، فرزندانتان را بغل کنید، به یک موسیقی آرامش بخش گوش دهید و ذهنتان را آزاد کنید، میز کار و صفحه‌ نمایشگرتان را خودتان تمیز کنید، نامه یا ایمیلی دوستانه برای یکی از رفقایتان بفرستید، ۱۰ دقیقه استراحت کنید، برای پرنده ها دانه بریزید، از پنجره به دوردست نگاه کنید، یکی از دوستان خوبتان را برای شام دعوت کنید، چشمانتان را ببندید و فکر کنید چه چیزهای خوبی در زندگی دارید.
هر کدام از کارهای بالا به نحوی مفید هستند و باعث سلامتی جسمی، اجتماعی و روانی شما می‌شوند. انجام دادن هر کدام از آنها حداکثر ۱۰ دقیقه طول خواهد کشید. پس تنبلی را کنار بگذارید و همین الان چند تا را انتخاب کرده و انجام دهید. مثلاً ابتدا لبخند بزنید سپس یک لیوان آب بنوشید سپس یک سیب را در حالی که از پنجره به بیرون نگاه می‌کنید بخورید.